Jeszcze jeden senator ..

Cytujemy za PAPem

Republikański senator Sam Brownback ze stanu Kansas użył, w wystąpieniu w Senacie, określenia “polski obóz koncentracyjny” podczas przesłuchań decydujących o zatwierdzeniu Christophera Hilla na stanowisko ambasadora USA w Iraku.

Brownback użył sformułowania w wypowiedzi nawiązującej do pokazanego w niedzielę w telewizji CBS filmu o Irenie Sendler, która w czasie wojny uratowała 2500 dzieci z Getta Warszawskiego. Jak wynikało jednak z jego słów, filmu nie zrozumiał, albo w ogóle go nie obejrzał.

- Był wczoraj wieczorem nowy film zrobiony za sprawą grupy uczennic z Kansas. Znalazły one panią, która przeszła przez polski obóz koncentracyjny, a właściwie obóz internowania, który zbudowali w mieście, takie slumsy. Uratowała trochę sierot. To była piękna historia o strasznej sytuacji – powiedział dosłownie senator (cytat za stenogramem).

W latach 90-ych cztery uczennice ze szkoły średniej w Kansas wystawiły wraz ze swym nauczycielem sztukę teatralną o Irenie Sendlerowej, czym wydobyły jej postać z zapomnienia. Ratowała głównie dzieci z rodzin żydowskich z getta, powierzone jej przez rodziców.

Obraźliwa wobec Polski wypowiedź Brownbacka wywołała protest Polonii. W liście do Brownbacka, działacz z waszyngtońskiego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej, Andrzej Drozd, domaga się od senatora przyznania się do błędu na forum Senatu.

Brownback jest ultrakonserwatystą. Na początku zeszłego roku ubiegał się o nominację prezydencką z ramienia Partii Republikańskiej.

i dalej pisze PAP

Brownback, który w poniedziałek użył określenia “polski obóz koncentracyjny” w dyskusji na forum Senatu, następnego dnia sprostował swój błąd, chociaż nie przeprosił.

“Przejęzyczyłem się mówiąc o Auschwitz i Polsce. To nie był polski obóz koncentracyjny. Był on w Polsce, ale był kierowany przez nazistów” – powiedział.

Senator dostał w poniedziałek e-maile z protestami od przedstawicieli Polonii w stolicy USA, którzy słyszeli jego wypowiedź.

We wtorek przebywający w USA pełnomocnik MSZ do spraw stosunków polsko-żydowskich Maciej Kozłowski powiedział, że obraźliwe dla Polski błędy w mediach w USA będą się powtarzały, dopóki nie utrwali się tam bardziej prawdziwa wiedza o holokauście i obozach hitlerowskich.

Jakas epidemia glupoty wsrod senatorow czy cos gorszego? Klikajac tutaj mozna zapytac senatora co zamierza z tym zrobic. Co prawda, senator zacheca do kontaktowania sie z nim jedynie mieszkancow Kansas ale mysle ze jako przedstawiciel Senatu USA, nie moze lekcawyzyc opini zadnego mieszkanca Stanow Zjednoczonych.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.